Konsola przyścienna i jej zastosowanie w domu.
Historia konsoli przyściennej w pigułce.
W terminologii architektonicznej, słowo „konsola”, oznacza element podpierający rzeźbę, najczęściej wykonany z drewna, cegły czy kamienia. Stosowany był głownie w celach konstrukcyjno-dekoracyjnych. Miał on eksponować klejnoty, cenne bibeloty, finezyjną porcelanę oraz inne dobrodziejstwa właściciela posiadłości. Rozkwit popularności konsoli oszacować można na czasy dynastii Burbonów, oraz samego Ludwika XV. Już pod koniec XVII wieku i przez całe kolejne stulecie konsola była obowiązkowym elementem w rezydencjach, pałacach i bardzo szybko zyskała na popularności jako mebel o wysokiej wartości ozdobnej w przedsionku. To właśnie konsola była pierwszym meblem z którym oko gościa się spotykało. Poprzez jej ekspozycję, wyrabiano sobie zdanie na temat posiadłości oraz jej posiadaczy. Współcześnie można by powiedzieć, że była to wizytówka gospodarza. Dlatego też, zyskała znamienną funkcję wystawczą oraz miano mebla nie tyle użytkowego co dekoratywnego a nawet poznawczego.
Stawanie na nogach.
Początkowo, konsole ukazywały się jako niewielkie stoliki w kształcie półksiężyca przymocowanego do ściany. W momencie gdy zyskały na niebagatelnym znaczeniu jako domena domu, stwierdzono, że muszą istnieć jako niezależny i elementarny mebel. W konsekwencji, konsola przyścienna została obdarowana dwoma przednimi nogami, a z czasem, dążąc coraz bardziej do swojej autonomii, w końcu oderwała się od ściany i stanęła na własnych nogach, zyskując na niezależnym charakterze.
Potrzeba matką wynalazków-personalizacja konsoli nowoczesnej.
W związku z pojawieniem się nowego elementu konstrukcji konsoli, jej nóżki stały się częścią nierozłączną dla całego mebla a więc potrzebowała tym samym swoistego charakteru. Spowodowało to bardzo dużą swobodę wzorniczą dla artystów i projektantów. Typowe wsparcie konsoli to tzw. nóżka kabriolowa, czyli podpora przypominająca wydłużoną literę ‘S’, zakończona stópką w kształcie kopytka lub lwiej łapy. Z czasem, z miarą możliwości oraz fantazji, konsola przyścienna przybierała wszelaką formę a jej wizerunek zmieniał się w zależności od upodobania. W momencie gdy konsola zyskała na popularności będąc ogólnodostępnym meblem, jak to często bywa zaczęły się poszukiwania wszelakiej formy poprzez różne potrzeby domowników. Eksperymenty rozpoczęły się od zmiany kształtu blatu, wysokości oraz designu, biorąc pod uwagę styl który w danym czasie dominował.
I co teraz? Konsola industrialna we współczesnych domach.
Aktualnie, kiedy w modzie dominuje prostota formy oraz funkcjonalizm mebli, konsole w dalszym ciągu znajdują swoje niezależne stanowisko w domu. Jest to pewnego rodzaju mebel, który ciężko zastąpić jakimkolwiek innym. Stanowi on nienachalny, ale stanowczy komentarz otoczenia. W dalszym ciągu pełni funkcję dekoracyjna i w bardzo prosty sposób może całkowicie zmienić charakter przestrzeni.
Funkcjonalizm konsoli nowoczesnej.
Nieprawdą jest, że konsola przyścienna ma mało zastosowań. Jest to mebel który, w swojej prostocie wybroni się formą, ale też funkcją. Oczywistą, niepodważalną i nieprzeciętną zaletą konsoli przyściennej, jest jej ekspozycja. W subtelny sposób może demonstrować to, na czym zależy nam najbardziej. Czy jest to piękny bukiet w szklanym wazonie czy, abstrakcyjna rzeźba, dzieło sztuki.
Nie wspominając już o tym, że ona sama może budzić zaciekawienie, entuzjazm, fascynację poprzez niecodzienny design, który staje się klejnotem naszego wnętrza.
Minimalistyczna forma konsoli również idealnie nadaje się, jako zamiennik wolnostojącej półki. W pośpiechu położymy na jej blacie pocztę, dokumenty czy też czasopisma mając pewność, tym samym, że będą w miejscu ogólnodostępnym dla naszego oka jak i ręki. Ułatwia to dostęp do ważnych dla nas rzeczy oraz sprzyja pamiętaniu o nich przez montaż np. przemyślanych przegródek, pojemników czy haczyków.
Dla tych, którzy wolą podziwiać unikatową formę, materiał blatu i stawiają na absolutny minimal w swoim domu, obmyślono rozwiązanie zamontowania półki w celu przechowywania najważniejszych drobiazgów takich jak klucze, zdjęcia czy biżuteria.
Dodatkowo istnieje możliwość montażu półki, na której możemy odłożyć buty gości czy też smycz dla pupila. Wariantów jest tak dużo jak upodobań lub indywidualnych potrzeb.
Wędrówka z przedsionka do sypialni. Umieszczenie konsoli w nowoczesnym wymiarze.
Dzięki możliwościom modyfikacji mebla, jego uniwersalność rośnie w siłach. Ograniczać nas może jedynie wyobraźnia. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych alternatyw dla konsoli w nowoczesnym umieszczeniu.
1. W kuchni. Konsola przyścienna aktualnie może znaleźć swoje zastosowanie w kuchni, jako dodatkowy blat przy oknie dzięki którym w ciekawy sposób możemy zademonstrować kwiat w wystawnej doniczce czy szereg kolorowych przypraw.
2. W salonie. Nowoczesna konsola może przekłuwać uwagę i cieszyć w salonie. W momencie, gdy przychodzą do nas goście przed kolacją, przysłuży się jako miejsce na małe aperitif, a wieczorem, jako niekonwencjonalna wersja mini barku z wystawnym dekanterem i kieliszkami do wina. Jej funkcja zmienia się całkowicie i dodatkowo nasz salon zyskuje na atrakcyjności poprzez urozmaicenie wykorzystanej przestrzeni.
Industrialna konsola Elizabeth.
3. W przejściu. Wystawna i ozdobna konsola w stylu scandi chic może stworzyć fenomenalną kompozycję z powieszonym nad nią obrazem. Jej blat tym samym może posłużyć jako podstawa dla dodatkowego dolnego oświetlenia czy też miejsce do odłożenia kieliszka szampana, filiżanki z herbatą przy chwilowej zadumie nad dziełem.
Z kolei nowoczesna i dynamiczna linia konsoli nierozłącznie współgra z sztuką współczesną czy ciekawą fotografią powieszoną na ścianie.
4. W łazience. Może stanowić piękne i praktyczne wyposażenie naszej łazienki poprzez subtelny i wyważony design. Przetrzymywać możemy na niej starannie ułożone ręczniki np. do twarzy które chcemy mieć pod ręką. Szeroki drewniany blat może okazać się niezwykle przydatny jako miejsce dla serum, kremów czy perfum do codziennego użytku.
Praktyczna konsola Spa z półką.
5. W sypialni. Przyścienna konsola w sypialni znakomicie nada się jako nowatorska wersja toaletki. Poprzez jej przestrzenność z dużą swobodą ulokujemy krzesło/taboret i zasiadając poczujemy się komfortowo. Sugerujemy w odpowiedniej dla nas wysokości powiesić szerokie lustro (ramą najlepiej nawiązującą do podstawy konsoli). W ten sposób zyskamy spójny i przemyślany kącik do codziennego użytku a przestrzeń blatu pozostaje czysta i gotowa do wyposażenia przez np. nasze kosmetyki czy biżuterię. Osobom które nie przepadają za przechowywaniem rzeczy na blacie polecamy konsole z dodatkową półeczką. Bardzo ciekawie i w dalszym ciągu wysoko minimalistycznie i designersko wygląda w tym wypadku konsola przyścienna NELSON.